piątek, 9 stycznia 2015

Poprawne obcinanie paznokci u stóp.

            Bardzo często zdawane jest mi to pytanie: Jak prawidłowo odcinać paznokcie u stóp? Nie chodzi tu tylko o to, żeby pięknie wyglądały, ale przede wszystkim aby były zdrowe.
            Wydawałoby się, że to takie proste, lecz wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aby prawidłowo obcinać paznokcie u stóp, potrzeba trochę umiejętności i wiedzy. Nikt przecież nie chciałby sobie zaszkodzić.
            Nieprawidłowe posługiwanie się nożyczkami czy cążkami, może doprowadzić do uszkodzenia tkanek okalających paznokieć u stopy. Niestety miejsca te szczególnie narażone są na zainfekowanie w związku na ich umiejscowienie – blisko podłoża czyli kurzu, brudu. Dodatkowo, w butach i skarpetach  twarzy się specyficzny mikroklimat – ciepło i wilgotno, co idealnie wpływa na rozwój bakterii i grzybów.
            Szczególnie uważać powinny osoby chore na cukrzycę. U tych osób gojenie się ran jest trudniejsze. Należy pamiętać, że nie każdy diabetyk choruje na tzw. stopę cukrzycową. Można tego uniknąć właśnie odpowiednio obcinając paznokcie oraz ogólnie dbając o stopy.
            Pierwszą zasadą prawidłowego obcinania paznokci jest zachowanie odpowiedniego kształtu. Paznokcie powinny być obcinane na prosto. Ale co to znaczy? Otóż chodzi aby utworzyć kształt łopatki. Tylko same brzeżki mogą być lekko zaokrąglone, tak oby nie haczyły.  Dzięki takiemu postępowaniu, nasze paznokcie nie zaokrąglą się jak łyżeczka a ich brzegi nie wrosną w ciało.
            Następnie pamiętajmy aby nie obcinać paznokci zbyt krótko. Po pierwsze jest to bolesne, a po drugie, może doprowadzić do skaleczenia czy nawet owrzodzenia u diabetyków.
            Dobrze pamiętać o zastosowaniu do obcinania odpowiednich narzędzi. Przydarzą się małe nożyczki lub obcinaczki do paznokci. W żadnym razie nie stosujmy „sprzętów zastępczych” jak np. nożyczki do papieru. W przypadku paznokci starczych, przerośniętych i zrogowaciałych należy używać specjalistycznych cęg.
            Obcięcie paznokci należy zakończyć opiłowaniem. Odradza się stosowanie pilników metalowych, gdyż są za ostre i uszkadzają płytkę paznokcia. Dobrze jest zaopatrzyć się pilniczek tekturowy albo szklany. 
             Gdy paznokcie są bardzo twarde, przed obcinaniem, można wymoczyć stopy w ciepłej wodze z użyciem soli do stóp.
            Pamiętajmy aby nie wycinać skórek. Można się łatwo skaleczyć, poza tym nasze ciało postrzega to jako agresję i skórki odrastają zwykle grubsze. Można je natomiast, wytrzeć ręcznikiem a potem delikatnie odsunąć drewnianym patyczkiem.

            W przepadku braku odpowiedniego sprzętu np. do obcinania bardzo przerośniętych paznokci albo ograniczeń fizycznych polegających na niemożności schylania się czy słabym uchwycie dłoni, zaleca się skorzystać z profesjonalnej pomocy podologa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz