poniedziałek, 12 stycznia 2015

Oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska (onycholiza).

            W swojej praktyce zawodowej często spotkałam się z białym zabarwieniem paznokcia związanym z oddzieleniem się płytki paznokcia od łożyska. To białe zabarwienie sugeruje,że płytka paznokcia przestała być połączona z ukrwionym łożyskiem. Profesjonalnie takie oddzielnie nazywane jest w podologii onycholizą(onycholysis). Nie martwcie się na zapas, takie zmiany można zrekonstruować, ale o tym na końcu.
            Przyczyny oddzielenie się paznokcia od podłoża są następujące:
                    pourazowa: często np. po ekstremalnych wycieczka górskich, balach, dyskotekach. W pierwszej facie pojawia się krwiak pod paznokciem. Jeżeli uszkodzenie było niewielkie krew się wchłonie a paznokieć wyzdrowieje.  W przeciwnym razie, dojdzie do odwarstwienia.
                    grzybicze (onychomikoza): wolne miejsca mogą ulegać zanieczyszczeniu. Zbiera się w nich martwy naskórek, pot (wilgoć), bród, które sprzyjają rozwojowi zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
                    silne uczulenia na związki chemiczne lub kosmetyki;
                    zażywanie niektórych leków: (np. doksycylina, retinoidy i kilka leków przeciwnowotworowych).

            Rozróżniamy zastępujące rodzaje onycholizy lub onychomikozy:
        dalsza i boczna,
        paznokciowa bliższa,
        powierzchniowa,
        wewnątrzpaznokciowa,
        całkowita dystroficzna.

            Oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska jest następstwem chorób skóry (liszaj płaski, wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry), kolagenozy, chorób krążenia obwodowego, chorób tarczycy, cukrzycy. Pamiętajmy jednak, że powyższe choroby dają wiele innych symptomów chorobowych i onycholiza na paznokciu nie musi wcale ich dotyczyć.

             Uszkodzenia takie mogą mieć charakter stały (najlepiej przeprowadzić zabieg rekonstrukcji paznokcia w gabinecie podologicznym) lub tymczasowy dopóki zdrowa płytka nie odroście )  ok. 3-5 miesięcy w zależności od wielkości zmiany).

            Puste miejsce pod paznokciem często wygląda nieestetycznie. Sam paznokieć nie trzyma się łożyska i jest narażony na uszkodzenie. Jego łamliwość wzrasta. Często również sami go wycinamy deformując kształt paznokcia, do denerwują nas zanieczyszczenia wchodzące pod płytkę.


            Zabieg rekonstrukcji płytki paznokcia trwa od. 15 do maksymalnie 45 minut w zależności od wielkości zmiany. Zaczynamy od dezynfekcji palucha lu palca u stopy. Następnie wycinamy oddzieloną płytkę, usuwamy zanieczyszczenia, martwy naskórek i stare skrzepliny(jeżeli są) i dezynsekujemy.  Na tak przygotowane miejsce nakładem specjalistyczny żel-mesę. Formujemy prawidłowy kształt płyty paznokcia i utwardzamy w lampie. Zrekonstruowany paznokieć wygląda różowo i zdrowo. Można go pomalować.  

Autor tekstu: Anna Hilarczyńska

1 komentarz:

  1. Na rekonstrukcję najlepiej jest udać się do podologa sprawdzonego i z polecenia

    OdpowiedzUsuń