wtorek, 23 grudnia 2014

Z czego składają się paznokcie?



Z czego składają się paznokcie?

            Paznokieć to martwy ale niezwykle potrzebny wytwór naszego naskórka. Budowa paznokci stóp i rąk nie różni się.
            Zrogowaciałe komórki nachodzą na siebie dachówkowato. W tym miejscu komórki ułożone są w sposób ciasny i są bardzo twarde. Główną rolę w powstaniu paznokcia odgrywa tzw. obłączek – jasny półksiężyconaty kształt. Posiadają go wszystkie paznokcie jednak nie zawsze jest widoczny. Często najlepiej wysunięty i widoczny przez płytkę jest na kciuku i palcu wskazującym.
            Obłączek to przednia część korzenia paznokcia ustawiona pod niewielkim kątem do powierzchni płytki. Biały kolor zawdzięcza leżącej pod nim skórze właściwe, do której przylega nieco luźniej i silniej odbija się od niego światło. Najmłodsze warstwy paznokcia ukryte są pod skórą wału paznokciowego. Obłączek produkuje nowe komórki. Starsze pochylają się lekko do przodu i przesuwają wychodząc spod skóry. 
            Blaszka paznokcia składa się z keratyny. Pokryta jest przejrzystą warstwą zrogowaciałego naskórka, który jest często ścierany przez np. mycie rąk. Pozostaje jedynie obrąbek naskórkowy, leżący na granicy tylnego wału paznokcia.
            Często przy pomocy ciążek, czy też radełek staramy się usunąć obrąbek czyli tzw. skórkę.
            Kształt, wielkość i odcień paznokci uzależniony jest od genów. Zdrowa płytka paznokcia jest całkowicie przejrzysta. Ludzie o szerokich paliczkach posiadają szersze paznokcie i odwrotnie. Kolor paznokci uzależniony jest od ukrwienia a nie koloru karnacji.
            Część paznokcia, która wychodzi poza opuszek palca nazywa się wolnym brzegiem. Im bliżej wolnego brzegu paznokcia tym jest on cieńszy.

Paznokcie w liczbach
            Zawsze mnie ciekawiło, np. kiedy odrosną mi paznokcie po odcięciu? Postaram się odpowiedzieć na takie i inne pytania dotyczące paznokci w matematycznym ujęciu.
            Średnia grubość kobiecych paznokci wynosi 0,36 mm – męskich 0,38 mm. Z wiekiem paznokcie nieznacznie grubieją i stają się bardziej kruche.
            Najszybszy wzrost paznokcie obserwowany jest pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Paznokcie u rąk średnio na dobę rosną  o 0,07 mm. U nóg paznokcie rosną wolniej – 0,02 mm.
            Zerwany paznokieć u ręki odrasta średnio pół roku. U nóg przyjmuje się okres 9 miesięcy.
            Paznokcie u człowieka rosną nieprzerwanie od 5 miesiąca ciąży aż do 2-3 dni po śmierci. Dzieje się tak, iż pomimo przerwania krążenia, komórki paznokci są odporne na głodzenie i nadal się mnożą, rosną i rogowacieją.

Poco nam paznokcie?
            Kto by powiedział, że paznokcie odgrywają wielką rolę w pozbawianiu świata? Przecież nie nimi nie czujemy a same w sobie są twarde i nieczułe. No właśnie, jak to możliwe?
            Otóż cały sekret tkwi w tym, że świat poznajemy w przeważającej mierze dzięki naszym opuszkom palców. To właśnie płytka paznokci odpowiedzialna jest za naturalną podporę opuszka, tak aby przy dotykaniu nie wyginał się ku górze i miał lepsze możliwości dotyku.
            Dodatkowo dzięki paznokciom możemy opuszkiem palca np. naciskać przyciski.
            Paznokcie służą man równie do całkiem prozaicznych rzeczy takich jak drapanie się, podnoszenie monet czy malowanie dzięki predyspozycji keratyny do barwienia.
            Paznokcie oprócz człowieka posiadają również małpy człekokształtne takie jak goryle czy szympansy. U innych małp paznokcie pełnią dodatkowo funkcje chwytne.

            Podsumowując, u człowieka  paznokcie służą nam jako podparcie dla opuszka palca co umożliwia nam korzystać ze zmysłu dotyku.

2 komentarze:

  1. Zapraszam Was do przeczytania ciekawego wpisu o poprawnym sposobie obcinania paznokci u nóg http://wrastajacypaznokiec.pl/jak-obcinac-paznokcie-u-nog/

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy problemach z paznokciami konieczna wizyta u podologa

    OdpowiedzUsuń