piątek, 16 stycznia 2015

 Bruzdy na paznokciach
  Prawidłowa płytka paznokcia u człowiek powinna być płaska. C to znaczy jeżeli na naszych paznokciach pojawia się poprzeczne bruzdy? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
            Głębokie poprzeczne bruzdy czy też rowki, występujące na całe powierzchni paznokcia nazywane są liniami Beau. Nazwa ta pochodzi od nazwiska Josehh’a Honoré Siman Beau, który w 1846 roku pierwszy raz zdiagnozował. Bruzdy powstają, gdy zostanie zaburzony wzrost a precyzyjniej kiedy zostanie zaburzony podział komórek macierzy. Do nieprawidłowości może dochodzić z kilku przyczyn:
1)                          psychicznych np. na skutek wstrząsu po śmierci bliskiej osoby, stresu na podczas rozwodu;
2)                          mechanicznych po nieprawidłowo przeprowadzonym manicure lub pedicure;
3)                          chorób atakujących paznokcie np. zakażenia drożdżakami, czy dermatozy jak liszaj płaski czy choroba Dariera;
4)                          chemicznego przy stosownie bez rękawiczek ochronnych silnych detergentów;
5)                          chorób ogólnoustrojowych charakteryzujących się wysoką temperatura ciała (zapalenie płuc, odra), niekiedy przy cukrzycy oraz ogólnym niedożywieniu, przy zaburzeniach krążenia;
6)                          przyjmowania niektórych lekarstw oraz chemioterapia, która z założenia zaburza podział komórek.

            Bruzdy pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od wystąpienia jednej z powyższych przyczyn. Widać po nich, kiedy organizm skoncentrował się na wale z np. z zaistniałą chorobą, zmniejszając przyrost płytki na długość i grubość.  Po wyeliminowaniu czynnika hamującego wzrost komórek macierz, paznokieć odrasta w niezmienionej postaci.
            Delikatne linie Beau, można zeszlifować podczas zabiegu manicure lub pedicure.
            Forma ostra linii Beau może doprowadzić do onycholizy, czyli oddzielenia się płytki paznokcia od macierzy, lub do całkowitego spełznięcia paznokcia. Jest jednak rzadkie a i tak paznokieć odrasta w niezmienionej postaci.
            Przy dużych i głębokich rowkach na paznokciach nie polecam jednak tego, gdyż może dojść do osłabienia ogólnego płytki paznokcia i wydłużenia w czasie jego rekonwalescencji.
            Czasami na skutek agresywnego manicure lub wypadku np. z maszyną do szycia, uszkodzeniu ulega płytka paznokcia jak również leżąca pod nią macierz. Bruzda może występować wzdłuż płytki niejednokrotnie dzieląc ja na dwie części. Mamy wtedy do czynienia z onychodystrofią kanalikową. Niestety takie uszkodzenie sprawia, że paznokieć odrasta z wadą. Pękanie paznokcie może mieć również podłoże genetyczne.



1 komentarz:

  1. Czy to znaczy że w przypadku pojawienia się takich zmian można spokojnie odczekać aż paznokieć "odrośnie" do "gładkiej" postaci czy tez lepiej udać się do specjalisty?

    OdpowiedzUsuń